Hrabia Archibald von Molk
24 września 2019
Hassan
24 września 2019
Hrabia Archibald von Molk
24 września 2019
Hassan
24 września 2019

Zachary Wiesenthal

Poznaj

Fragmenty

Kilka akapitów z Wolfa, pierwszego tomu powieści Łzy Boga.

Gdy tylko policjant się oddalił, podszedł do niego mężczyzna w beżowym płaszczu. Wolf natychmiast rozpoznał Zacharego Wiesenthala, znienawidzonego przez Kopfa dziennikarza.

— Chciał pan ze mną rozmawiać? — Zachary wyciągnął rękę na przywitanie.

— Pamięta mnie pan? — zapytał Wolf.

— Tak, był pan na bankiecie u Hansa Reimera — oznajmił Zachary. — Nie spotykamy się z powodu tego, co się tutaj wydarzyło, prawda?

—  Jest pan bystry, dlatego właśnie skontaktowałem się z panem, panie Wiesenthal. — Wolf pokiwał głową z uznaniem. — Zastanawiam się tylko, czy wystarczy panu odwagi?

— Jak mi pan wyjaśni dlaczego wybrał pan mnie, to panu odpowiem — odpowiedział Zachary.

— Po pierwsze pracuje pan dla zagranicznej redakcji, która nie podlega miejscowym wpływom — odpowiedział Karl i wyliczał dalej. — Po drugie jest pan niezależny i kiedy przekażę panu informacje, będą musieli się z panem liczyć. Po trzecie chyba pana nie zabiją, bo wywołałoby to dyplomatyczne reperkusje. Krótko mówiąc ma pan największe szansę na ujawnienie i wyjaśnienie tego, co odkryłem. 

Od autora

Pierwowzorem postaci dziennikarza Zacharego Wiesenthala jest Szymon Wiesenthal, zwany Łowcą Nazistów. Najlepiej opisał go Bartosz T. Wieliński w Gazecie Wyborczej z 7 września 2010.

„Wiesenthal założył w Wiedniu Żydowskie Centrum Dokumentacyjne zbierające dowody zbrodni nazistowskich.” Żadnego innego Austriaka nie poważano tak bardzo za granicą i nienawidzono we własnym kraju. Mimo że był austriackim patriotą” (…) Nie mniej ciekawy jest wątek traktowania Wiesenthala w Austrii. Segev twierdzi, że w pilnowanie go zaangażowany był cały aparat państwa. Przeszkadzał, bo rozliczał Austriaków za nazistowską przeszłość. W 1970 r. zdemaskował kilku członków NSDAP wśród austriackich ministrów. Np. szef MSW Otto Rösch okazał się wykładowcą tzw. Napoli – szkoły dla nazistowskiej kadry w Traiskirchen pod Wiedniem.”

Grafika własna. Źródła i inspiracje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Daniel Olszewski

Daniel Olszewski

autor

I will be back soon

Daniel Olszewski
Hej,
jeżeli akurat nie pracuję, to postaram się szybko odpowiedzieć.
Wyślij wiadomość lub zadzwoń
chat